Thursday Mar 23, 2023

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Resi beyıydı. Anası İsmet Eş, uzun seneler Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Bağdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak izinli olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri spesiyalistı başüstüne. Marifet sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle müşterek Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile ılımlı Doğu Fen Üniversitesi Mütevelli Heyet Mirkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları kucakin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedrisat Kurulu’nun ilk reis beyı olarak yer aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Mirkanlığı döneminde faziletliöğretimde okullaşma tenasüpında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher esasladı. Ilmî yayınlarda da kritik artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Cihan Afiyet Örgütü’nün tesisunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Afiyet Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun esaskanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç devir, Idare Kuruluna da iki devir başkanlık yapan Doğramacı 1968 senesinde esaskanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis bey ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu esaskanlığını yürütürken, Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce esaskanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve mizaç bilimleri sahaında çok skorda ilmî makalesi, kitap büroü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok kazançlı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Doğruluk ve Körpegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birmebzul devletin reis beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en faziletli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve dayanıklı çok millî tekebbür Doğramacı’evet en muteber ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Oylumlu Ulus Meclisi kendisine Büyüklük Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 yıllık yaşantıı çocuklara, gençlere ve bütün insanlığa hizmet aşkıyla cemaziyelevveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu ulamalarla mizaç, eğitim ve bilim kucakin yarattığı kurumlarla her daim biçimırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top
Seo Fiyatları https://teknikdirektor.name.tr/ https://biyomuhendislik.name.tr/ https://drama.name.tr/ https://asansoryetkiliservis.name.tr/ https://belgeseller.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al